Hallás világnapja előadás
(1 dia)

Miként segítem sorstáraimat a feliratozással?
Hallás világnapja
2025. március 3.
(2. dia)
A hallás világnapján felmerülhet bennetek a kérdés, hogyan kerül be az előadások közé egy a feliratozásról szóló téma.
Akadálymentesítés lehetőségei – kezdetek.
Nem elég a felirat? – Tények.
A feliratozás korlátjai – Mit hoz a jövő?
(3. dia) Bevezető
Néhány szót az érintettségemről.
Hallóként születtem. 15 évesen kántor diplomát szereztem, majd 22 évesen matematika- énekzene tanári oklevelet és tanítani kezdtem.
Baleset révén kezdtem elveszíteni a hallásom, és 30 év alatt hallásmaradványos lettem. Hallókészülékkel viszonylag jól hallok.
Amikor először szembesültem a különféle akadálymentesítésekkel illetve azok hiányával, arra gondoltam, hogy a feliratozás lehetne minden hallássérültnek az ideális megoldás, hisz olvasni mindenki tud. Gondoltam én.
(4. dia) De tévedtem
Jobban megismerve a siket emberek világát, rá kellett döbbennem, hogy mekkorát tévedtem, hiszen a siket személyek idegen nyelvként beszélik a magyar nyelvet, mert nekik a jelnyelv az anyanyelvük. Olyan, mintha nekem oroszul kellene a mindennapi életben kommunikálni.
Vagyis el kellett fogadnom, hogy a siket embereknek szükséges van a jelnyelvi akadálymentesítésre.
(5. dia) Mi segíthet egy nagyothalló személynek?
A nagyothallóknak meg ott van a hallókészülék vagy a implantátum amiről a mai napon nagyon sokat hallhatunk.
Itt szeretném megemlíteni, hogy létezik még az indukciós hangerősítő rendszer. Ennek jelét a hallókészülékek a megfelelő állásba kapcsolva képesek közvetlenül a kívánt hangot venni és azt megfelelően felerősíteni. A SINOSZ székházában tapasztaltam meg ennek a fantasztikus előnyét, hogy mennyire jól lehet vele hallani. Ugyanakkor azt is láttam, hogy nagyon kevesen ismerik és használjak, így a magam részéről sem támogatom a magas kiépítési költségek miatt.
És ne feledkezzünk el az írótolmácsokról sem, hiszen sokszor hatalmas segítséget jelentenek nekünk nagyothallóknak, amikor láthatóvá teszik számunkra a hallhatatlant, vagy érthetetlent.
(6. dia) Vajon ezek nem elegendők? Miért van szükség a feliratozásra?
Ahány ember annyi féle a hallásállapotunk. Van aki viszonylag jól ért készülékkel. A magam bőrén tapasztalom, de sok nagyothalló emberrel beszélgetve megerősíttette azt a tapasztalatot, hogy sok nagyothalló ember hall ugyan, de nem érti az elhangzó szöget. Vagyis megint olyan, mintha oroszul vagy angolul beszélnének egy hallóhoz. Hall mindent, de egy kukkot sem ért belőle.
Így könnyen belátható, hogy szükség van a feliratozásos akadálymentesítésre. Ez leginkább a hosszabb szövegekre vonatkozik. 1-2 mondatot még úgy ahogy megértünk. De több percig képtelenek vagyunk figyelni, nem tudunk megérteni egy előadást vagy filmet.
A Török Béla Nagyothallók iskolájában tanítok matematikát és bizony számtalan esetben tapasztalom, hogy milyen nehezen olvasnak a hallássérült gyerekek. És miután átverekedték magukat a betűk tengerén, ott a kérdés, vajon mit értettek meg belőle. Sokszor felteszem a kérdést, van-e olyan szó, amit nem értesz. Ha igen, akkor az osztálynak teszem fel a kérdést, ha senki nem tudja, akkor próbálom elmagyarázni, körülírni. Nyilván erre jó az iskola, de az élet során erre nem mindig van lehetőség. Ez is megerősített abban, hogy a felirat nem megfelelő akadálymentesítés minden hallássérült számára. Vagyis az iskolázottság, az előműveltség, olvasottság sokat segít a felirat gyorsabb helyesebb elolvasásában, megértésében.
(7. dia) Törvényi háttér
Sajnálatos módon a törvényi előírás nem tesz különbséget a felvázolt módszerek között és úgy veszi, hogy a felirat elegendő minden hallásásérült személynek háttérbe szorítva a költségesebb jelnyelvi tolmácsolást. 2021 szeptemberi statisztika szerint a TV műsorok akadálymentesítése 98,4% felirat 1,6% jelnyelvi tolmácsolás. Forrás: https://nmhh.hu/cikk/223462/A_hallasserult_nezok_szamara_akadalymentesitett_musorszamokkal_kapcsolatos_torvenyi_eloirasok_ellenorzese_2021_I_felev
(8. dia)A feliratozott műsorok műfaji eloszlása:

(9. dia) A feliratozás minősége 1.
A felvételről közzétett programok feliratozása általában pontos volt, míg az "élő" műsorok segédlettel történő ellátása változó minőségben valósult meg. Az anomáliák főként az automata beszédfelismerő programmal készült szövegekben, valamint a tartalmat összegző feliratokban fordultak elő. A szótévesztések és elírások mellett nyelvtani hibák és szövegbe nem illő kifejezések nehezítették a megértést.
(10. dia) A feliratozás minősége 2.
További nehézséget okozott a szöveg tagolatlansága, a központozás hiánya és az utólagos szójavítás, amely miatt a feliratot folyamatosan vissza kellett olvasni. Az automata beszédfelismerő program az idegen nyelvű szavakat, a személy és földrajzi neveket nem tudja értelmezni, az idegen nyelvű beszédet pedig értelmetlen szöveggel feliratozza, amely sok esetben eltakarja a pontos égetett feliratot.
(11. dia) Nem mindenki hall! 2022-es népszámlálás
Nagyothalló - 24 069
Siket - 6 303
Siketvak (látás- és hallássérült) - 852
Nagyothalló (fogyatékossága van vagy súlyosan korlátozott) -154 279
Siket (fogyatékossága van vagy súlyosan korlátozott) -10 846
Siketvak (látás- és hallássérült) (fogyatékossága van vagy súlyosan korlátozott) - 852
(12. dia) Nem mindenki hall!

(13. dia) Vagyis 1,7% Nem hall
Az összes lakosság 9.600.000 főből 166.000 fő vállalja fel a hallássérültségét, vagyis a lakosság 1,7%-ról beszélhetünk.
Aki nem hall, az másként próbálja megérteni a körülötte lévő világot.
Ebben segít a
- jelnyelv,
- hallássegítő eszközök,
- szájról olvasás
- feliratozás.
(14. dia) Kapcsolatom a feliratozással
2016-ban tartottam először lelkigyakorlatot siket és nagyothalló testvéreknek. Folyamatos jelnyelvi tolmácsolással és író tolmácsos feliratozással.
Ahogy láttuk a Tv műsorok kínálatának 1,1%-át teszik ki a vallási műsorok. 2020-ban a Covid járvány kitörésekor kértek fel a Duna televízió vallási műsoraihoz felirat előkészítésre.
Ekkor hetente volt egy szentmise, ami élő adásban ment. Ehhez készítettem el előre a felirat szövegeit. Sok esetben 100%-os volt az előkészítés, vagyis minden szöveget sikerült előre elkészíteni.
A felmérések alapján egyértelmű volt, hogy az automata beszédfelismerő rendszerek nincsenek azon a szinten, hogy élvezhető feliratot készítsenek. Az énekek szövegeit pedig egyszerűen képtelenek felismerni a hangos orgona miatt. Vagy észre sem veszik, vagy értelmetlen összevisszaságot írnak ki.
Az előre elkészített feliratot az élő közvetítés alatt emberi erővel tördelik a hang alá. Gyakran tapasztaltam, hogy a leggyengébb láncszem az ember. Ezek a vallási műsorok leginkább vasárnap kerültek adásba. A TV-s dolgozók is emberek, elfáradnak. Gyakori volt tévesztés, a felirat kimaradás, lemaradás, de a sietés is. Ha valami eltérés volt az előre leírtaktól, akkor elveszítette a fonalat a feliratozó és átkapcsolt automatára és sokszor nehezen talált vissza, mivel nem ismerte a szertartás szövegeit.
(15. dia) Hogyan készül egy felirat?
Leggyakrabban élőben közvetítik a szertartást. Ilyenkor a TV-ből megkapom előtte 1-2 héttel a felelős személy nevét, e-mailjét és felveszem a kapcsolatot a szertartást végző személlyel és külön a zenei szolgálatot végző személlyel.
A kapott információk alapján állítom össze a szertartás szövegeit. Sokszor jelzik, hogy kötetlen szöveg lesz, amit nem írnak le. Ezt jelzem és akkor az automatát kapcsolják be arra az időre. Így előfordul, hogy csak 5 oldal az előkészített szöveg, de könnyen lehet 15 oldal is, ha minden szöveg összejön.
Ritkán
előfordul, hogy felvételről megy a szertartás. Ha utólag kell készíteni az
mindig könnyebb. Ilyenkor megkapom a vágott anyagot és ahhoz készítek
automatával egy időzített szöveget. Ezt kell átolvasni, értelmezni és javítani.
Az énekeket mindig kézzel kell hozzátördelni a videóhoz. Mivel azt az automata
nem tudja felismerni.
Hogyan áll ma az automata beszédfelismerés? (16. dia)
A tabáni templomban minden vasárnap 10 órakor feliratozott és párhuzamosan jelnyelven tolmácsolt szentmise van. A felirat 80%-a a már bemutatott módszerrel előre elkészül és a helyszínen a Diatár programmal szavanként színezzük az elhangzó szöveget. Ez mindenkinek megnyerte a tetszését.
A kötetlen részeknél okostelefont használunk, aminek képét a projektorra tükrözzük és remekül láthatóvá válik az elhangzó beszéd. Erre az ingyenes Azonnali átírás appot használjuk. Sajnos erre is igaz, amit az automata feliratozás problémáinál elmondtam. Pontatlan, téveszt, nincsenek tagolva a mondatok, kisbetű nagybetű keveredik. (22 mp video bemutató)
Az elhangzó beszédet erős hangszórón halljuk, látjuk a beszélő száját és ehhez hozzájön a felirat, így mindenképpen sokkal többet megértünk a beszédből, mint ha nem lenne felirat.
Ezt az automata beszédfelismerőt a Google Chrome böngészőben egy dokumentumban ki lehet próbálni.
Videó
bejátszás az automata
beszédfelimerésről (17. dia)
(18. dia)
Gyakorlati példa laptopról böngészőben működő beszédfelismerésre (előtte be kell jelentkezni egy Chrome böngészőben egy Google fiókba
(19. dia)
Gyakorlati példa telefonról működő beszédfelismerésre (előtte össze kell kötni.)
Minden tökéletes? (20. dia)
Sajnos nem. Ahogy jeleztem az automata beszédfelismerőnek is vannak korlátai. Ha rossz a hangforrás, akkor a felirat is gyenge minőségű, használhatatlan lesz.
Humoros félrehallások 1. (21. dia)
Az automatának is vannak humoros és vannak arcpirító félrehallásai. Néhány humorosat hoztam példaként:
Humor (Vezér Ágnes gyűjtése)
- és Szente igyál…. – és szentjeiddel dicsérjelek téged
- … én édes hörcsögöm dicsőségében ???
- mert kiír az ország – mert tiéd az ország
- Majd feltámadásával megnyitotta a török életútját – az örök élet útját
Humoros félrehallások 2. (22. dia)

- … és add meg teljes egységet a kijelző [aki élsz] és uralkodol mindörökkön örökké – a Mi Atyánk imádság még nem jutott el a modern szóhasználathoz.
- tojásnak álmodsz fiának – Izajásnak,
Ámosz fiának.
Humoros félrehallások 3. (23. dia)
(Lauer Tamás gyűjtése)
magasabb lesz a falnak nál – magasabb lesz a halmoknál
a két asszony őröl a mamával – Ha két asszony őröl a malmával

soha nem a brandyt [ábrándít] ki
gyere miás [Jeremiás]
Krisztusban Josephine [Jézusban]
Humoros félrehallások 4. (24. dia)

éhét szomját all – éhétől - szomjától.
vigasztalásod dala szenvedőket – vigasztalásoddal a szenvedőket
pedig nincsen Győrben saját kéréseinket – Most pedig szívünk csöndjében saját kéréseinket
miért adtál – méltattál
Humoros félrehallások 5. – Ronaldo mise (25. dia)
egész vaksággal együtt – egész papsággal együtt
az ügy egyesével – az ő jegyesével
irgalmat Bull – irgalmadból
engesztelő gyertek ki titkol egymással – Engesztelődjetek ki szívből egymással

Ronaldo szentmise – roráte szentmise
a ruhát Emesét után – a roráte mise után
Összefoglalás: (26. dia)
Legkisebb emberi erőforrás igénye az automatának van, de jelenleg nem ad érthető szöveget. Jól érzékelhető, hogy a mesterséges intelligencia mintákból keresgél, és nem érti a szöveget.
Élő műsoroknál szükséges lehet az emberi erőforrás a szöveg előkészítésére. De ott megint az ember a gyenge láncszem a feliratozásnál, ugyanígy a templomban is hibázhatnak a feliratozók.
Az utólagos feliratozást azonban közel 95-98%-os minőségben képesek már elvégezni megfelelő program segítségével. Ez egy fizetős alkalmazás, de meggyőzően jó. Alrite a neve. Erről majd máskor szeretnék beszélni, mert ez mér egy kicsit reklám lenne. 😊
(27. dia)
Köszönöm a megtisztelő figyelmeteket!
Lauer Tamás (MosolyTom)
Honlap: mosolytom.webnode.hu
Email: lauer.tamas@gmail.com